Święta w Polsce. Poznaj piękne tradycje i zwyczaje

W Polsce święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, poprzedzonym wieloma godzinami przygotowań. Lubimy spędzać go w gronie najbliższych i cieszyć się ich towarzystwem. Czy wiecie, że różne regiony naszego kraju mają swoje wyjątkowe, świąteczne tradycje?

Dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń, 12 potraw na wigilijnym stole i dodatkowe nakrycie, śpiewanie kolęd czy Pasterka to świąteczne zwyczaje, które pojawiają się w większości polskich domów. Ale oprócz tego każdy region ma swoje, wyjątkowe tradycje. Poznaj niektóre z nich.  

Święta na Podhalu

Wielu mieszkańców Podhala wierzy, że jaka będzie Wigilia, taki będzie cały nowy rok. Dlatego do tej świątecznej kolacji wszyscy pieczołowicie się przygotowują. Wierzą też, że w tym dniu odwiedzają ich zmarli przodkowie, dlatego nie wolno np. używać ostrych narzędzi, żeby nie zranić krzątających się po domu dusz. To tutaj spotkamy się ze zwyczajem zwanym „podłazy”, które rozpoczynają się po Pasterce. Wówczas to kawalerowie ubrani w odświętne, góralskie stroje odwiedzają domy dziewcząt, które im się podobają, śpiewają świąteczne piosenki i obsypują domowników ziarnem życząc im szczęścia. 26 grudnia zaczyna się okres kolędowania. Kolorowy korowód kolędników przebranych za królów, pasterzy, anioły i diabły odwiedza domy, śpiewa kolędy, a w zamian otrzymuje różne smakołyki lub pieniądze.  

Święta na Śląsku

Kolację wigilijną nazywa się tu wieczerzą. W wielu domach nadal podczas Wigilii podaje się charakterystyczne dla tego regionu potrawy, takie jak moczka, czyli zupa piernikowa z bakaliami i orzechami, słodkie makówki czy siemieniotka, czyli zupa z nasion konopi. Prezenty pod choinkę przynosi tutaj Dzieciątko. Według tradycji, każda panna po wigilijnej kolacji powinna wyjść przed dom i nasłuchiwać, z której strony będzie szczekał pies - z tej właśnie strony nadejdzie jej przyszły mąż.

Święta w Wielkopolsce

W wigilijnym menu nie może zabraknąć tu makiełki, czyli klusek z makiem albo bułki pszennej, którą moczy się w mleku i podaje z makiem, miodem i rodzynkami, kapusty z grzybami oraz śledzi, zwłaszcza sałatki śledziowej z jabłkiem i cebulą. Prezenty po wigilijnej kolacji przynosi Gwiazdor. W kolejne świąteczne dni domy odwiedzają Herody, czyli kolędnicy, którzy odgrywają scenki narodzenia Jezusa, rzezi niewiniątek i śmierci króla Heroda Wielkiego.