Poznaj składniki naszych perfum. Część V.
Piżmo to jedna z najstarszych i najcenniejszych substancji zapachowych, uważana za silny afrodyzjak. Olejek zapachowy z wetywerii nazywany jest także „olejem spokoju”, a najbardziej wonna lawenda pochodzi z południa Francji.
Piżmo
Ma niezwykle zmysłowy, intensywny, lekko drzewny zapach. Było dobrze znane już w Starożytności - służyło między innymi do perfumowania królewskich komnat. Arabowie dodawali piżmo do wapna, którym tynkowali świątynie, by piękny zapach rozchodził się wokół nich. W późniejszych czasach wielką wielbicielką tego aromatu była Maria Antonina, żona Ludwika XIV.
Piżmo to wydzielina z gruczołów piżmowca – kozła żyjącego na górzystych terenach Azji, m.in. w Tybecie i Nepalu. Służy mu do oznaczania swojego terytorium. Aby pozyskać piżmo wycinano mu gruczoły, a nawet zabijano. Dlatego od lat praktyka ta jest zakazana, a kozły objęte są ścisłą ochroną. Próbowano założyć hodowlę piżmowców, by w ten sposób pozyskiwać ich wydzielinę, ale okazało się, że w „niewoli” przestają ją produkować. Naturalne piżmo zastępuje się tzw. białym piżmem, czyli syntetycznym zamiennikiem lub tym pozyskiwanym z roślin, które pachną tak samo jak piżmo odzwierzęce.
Znajdziesz je w perfumach: #5, #9, #11, #15, #21, #29, #39, #41, #51, #61, #63, #16, #18, #28
Wetyweria
To wieloletnia trawa z półwyspu Indyjskiego i Cejlonu. Uprawia się ją także w Chinach, Indonezji, Japonii i Brazylii. Cenne olejki wykorzystywane w perfumerii, pozyskuje się z korzenia tej rośliny. Olejek otrzymuje się metodą destylacji parą wodną. Wetyweria ma intensywny, ziemisty, słodki, drzewno-dymny zapach. Nadaje perfumom korzenny, orientalny aromat. Ma kojące właściwości, dlatego nazywana jest także „olejem spokoju”. Stosuje się ją głównie w męskich perfumach.
Znajdziesz ją w perfumach: #17, #29, #45, #2, #4, #8, #14, #18, #26, #32, #40, #42
Lawenda
Od lat jej zapach znany jest z właściwości odprężających i uspokajających. Jej zalety w aromaterapii poznano już w Starożytności, gdzie wykorzystywano ją jako wypełnienie poduszek. W ten sposób zapewniała spokojny sen. Lawenda uznawana jest za „pachnący skarb południowej Francji”, bo właśnie stamtąd pochodzą jej najlepsze i najbardziej cenione gatunki. Olejek pozyskuje się poprzez destylację z parą wodną. Jej zapach jest kwiatowy, zielony i nieco balsamiczny. Często pojawia się w zapachach z rodziny szyprowej i fougère.