Poznaj składniki naszych perfum. Część II
Bergamotka to gorzka pomarańcza, która urzeka swoim świeżym i lekkim zapachem, olejek z drzewa sandałowego, uważanego za symbol witalności to jeden z najdroższych składników perfum, a piękny i delikatny kwiat gardenii ma upojny i intensywny zapach.
Bergamotka
To jeden z najczęściej wykorzystywanych surowców perfumeryjnych. To gatunek pomarańczy, która ze względu na swój gorzki smak nie jest jadalna. Za to z jej skórki otrzymuje się lekki, świeży i słodki wonny olejek. Bergamotka uprawiana jest głównie we Włoszech, w Kalabrii. Czas zbiorów przypada na okres od listopada do marca. Olejek znajduje się w wierzchniej części skórki owocu, tzw. „zest”. Pozyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno. Olejek eteryczny oddziela się od soku metodą filtrowania i odwirowania. Bergamotka dodaje zapachowi orzeźwienia. Olejek z bergamotki często dodawany jest także do herbaty Earl Grey.
Znajdziesz ją w zapachach: #11, #19, #21, #23, #25, #29, #49, #51 oraz #2, #4, #8, #10, #16, #18, #28, #30, #36
Drzewo sandałowe
Występuje przede wszystkim w Indiach, gdzie mocno wpisuje się w religijne tradycje – niegdyś uważano je za symbol witalności. Olejek sandałowy uzyskuje się w procesie destylacji drewna z parą wodną. Jego zapach jest słodki, żywiczny, korzenny i bardzo zmysłowy. Do perfum wprowadza wyraźną drzewną nutę z odrobiną świeżości. To jeden z najcenniejszych składników perfum.
Znajdziesz je w zapachach: #1, #13, #21, #31, #35, #49, #51, #53 oraz #2, #12, #24, #26, #28, #36
Gardenia
To niewielki krzew z wyjątkowo pięknymi, białymi kwiatami, z których pozyskuje się olejek. Ich zapach jest zmysłowy, upojny, intensywny i słodki. W perfumach bardzo dobrze komponują się z innymi białymi kwiatami, np. jaśminem czy tuberozą. Olejek eteryczny z gardenii otrzymuje się w procesie zwanym enfleurage. To jedna z najstarszych metod otrzymywania olejków. Używa się jej do delikatnych kwiatów. Ścięte kwiaty układa się na taflach pokrytych tłuszczem, który wchłania ich zapach. Nasycony wonią tłuszcz zwany pomadą jest stapiany i odcedzany. Pomadę miesza się z alkoholem, który wskutek destylacji pozwala wyodrębnić olejek eteryczny.