Co to jest architektura zapachu?

Architektura zapachu to sposób jego budowy. Zwykle perfumy składają się z trzech części, nazywanych nutami. Każda z nich sprawia, że aromat zmienia się w czasie, ujawniając swoje kolejne oblicza.

Architektura zapachu obejmuje trzy etapy rozwoju perfum na skórze. Każdy z nich ma inny czas utleniania i działania. Kompozycja zapachowa perfum zbudowana jest jak trzypiętrowa piramida. Poszczególne składniki w zależności od lotności zajmują jej konkretne poziomy. Te poziomy nazywamy nutami. Wśród nich wyróżniamy nutę głowy, serca i głębi.

Nuta głowy

Jest wyczuwalna od pierwszej chwili – zaraz po aplikacji zapachu. Na początku jest bardzo intensywna, ale już po kilku lub kilkunastu minutach ulatnia się. Do niej zaliczamy nuty cytrusowe, zielone, aldehydowe i owocowe, które wnoszą do kompozycji świeżość i lekkość.

Nuta serca

Można wyczuć ją po ok. 20 minutach od aplikacji zapachu i pachnie przez większość dnia. To ona odpowiada za istotę połączenia pozostałych aromatów. Tworzy bukiet i decyduje o charakterze perfum. Należą do niej nuty kwiatowe, ziołowe i korzenne.

Nuta głębi (bazy)

To nuta o niewielkiej intensywności. To tło zapachu, które decyduje o jego osobowości. Odpowiada też za trwałość perfum. Można wyczuć ją po kilku godzinach od aplikacji perfum. Ulatnia się bardzo powoli. To od niej perfumiarze rozpoczynają komponowanie perfum. W tej nucie odnajdziemy takie składniki jak cybet, piżmo, ambra, leśne żywice, wanilia, przyprawy korzenne i drzewne aromaty.

 
Warto wiedzieć:

Przy każdym zapachu podajemy jego architekturę, by ułatwić Ci wybór ulubionych perfum.